تيغ كهنه

20.000تومان

نمایشنامه ای از محمد امير يار احمدی

دسته:

توضیحات

از جوایز تیغ کهنه می توان اشاره کرد به:
– جایزه‌ی نمایش نامه‌ی برگزیده‌ی هیئت بازخوانی بیست و دومین جشنواره‌ی بین المللی تئاتر فجر
– رتبه‌ی دوم نمایش‌نامه‌نویسی از بیست و دومین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر
– رتبه‌ی دوم نمایش نامه نویسی از نخستین دوره‌ی انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران
– جایزه نخست بهترین نویسنده بخش تلویزیونی (تله تئاتر) از بیست و هفتمین جشنواره‌ی بین المللی تئاتر فجر برای نمایش‌نامه تیغ کهنه
– جایزه بهترین نمایش‌نامه‌ی رادیویی دهه‌ی فجر بخش ارزش‌یابی معاونت صدا
……………………..
«تیغ کهنه» شرایط جامعه اوایل دهه ۳۰ را به تصویر می کشد. زمانی که استبداد و اختناق سراسر کشور را فراگرفته و تمامی روشنفکران، فعالان سیاسی و افراد صاحب نظر و اندیشه برای ابراز عقاید خود مشکلات زیادی دارند. در کنار این موضوع، شرایط ویژه جامعه از نظر روابط اجتماعی خانواده ها و ارتباط عاطفی عمیقی که میان اعضای خانواده وجود دارد، شرایطی را فراهم می سازد که یک فعال سیاسی همواره میان عقاید و خانواده اش باید یکی را انتخاب کند.
داستان این نمایش درباره شخصی به نام دکتر فرزام از فعالان سیاسی دهه ۳۰ و ۴۰ است. او پس از کودتای ۲۸ مرداد تحت مراقبت های شدید حکومت قرار می گیرد و ارتباطش با افراد خارج تحت نظر است. در این بین ناظم مدرسه دختر فرزام از او خواستگاری می کند. دکتر فرزام با این ازدواج مخالف است، اما دخترش اصرار می کند. به دکتر فرزام اطلاع می دهند این مرد یکی از افراد اطلاعاتی حکومت و عامل نفوذی برای شناسایی فعالان سیاسی است. دستگیری دکتر فرزام و اعدام او و سرخورده شدن دخترش در عشق شرایط زندگی آنها را تغییر می دهد.

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “تيغ كهنه”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

top