شماره نخست «کتاب آواژ» با عنوان «نویسنده نمرده است»  و شماره دوم با عنوان «به نوکردنِ ماه»منتشر شد

نخستین جلد از مجموعه «کتاب آواژ» به دبیری محمدرضا قلی‌پور، ضمن تجلیل از نمایشنامه نویس پیشکسوت ایرانی «آرمان امید» و با موضوع حقوق نویسندگان و مترجمان آثار دراماتیک، چاپ و توزیع شد.
به گزارش روابط‌عمومی این رویداد، شماره اول دوره «کتاب آواژ» با دریافت مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد چاپ و منتشر شد. هم‌چنین نسخه PDF این کتاب به صورت رایگان در سایت نشر آواژ بارگذاری شده و قابل‌دانلود است.
دبیری «کتاب آواژ» را محمدرضا قلی‌پور، نمایش‌نامه‌نویس،کارگردان تئاتر و مدیر انتشارات آواژ بر عهده دارد.
او هدف از انتشار فایل این کتاب به صورت رایگان را حمایت هرچه بیش‌تر از حقوق نویسندگان و صاحب‌نظران عرصه ادبیات و همچنین اجرای حرکتی نمادین در راستای حمایت و صیانت از قشر نویسندگان کشور بیان کرده است.
به گفته‌ی قلی‌پور، در هر شماره از «کتاب آواژ»، موضوعاتی پیرامون هنر، مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرند و صاحب‌نظران و بزرگان عرصه فرهنگ و هنر، به بیان دیدگاه خود در قالب یادداشت و مقاله با موضوع مطرح‌شده خواهند پرداخت.
شماره اول «کتاب آواژ» با عنوان «نویسنده نمرده است»، حاوی نقد و یادداشت‌هایی درباره حقوق نویسندگان و مترجمان آثار دراماتیک است.
چهره‌هایی که در این شماره از «کتاب آواژ» قلم زده‌اند، عبارتند از: خسرو حکیم‌رابط، صدرالدین زاهد، سامی صالحی‌ثابت، فرشته فرشاد، رضا فیاضی، محمدرضا قلی‌پور، ناصح کامگاری، محمد متوسلانی، معین محب‌علیان، علی شمس، احسان زیورعالم، احمدرضا حجارزاده.
گفتنی است ویراستاری این مجموعه را دکتر راضیه قلی‌پور به انجام رسانده و در کنار هر کدام از نقدهای نویسندگان اولین شماره از «کتاب آواژ»، پرتره صاحب اثر نیز در قالب تصویرگری توسط زینب ندیم‌پور ترسیم شده. همچنین طراحی لوگو این کتاب را «پژواک سراج» عهده‌دار بوده است.

*

شماره‌ دوم «کتاب آواژ» با عنوان«به نو کردنِ ماه»، به دبیری محمدرضا قلی پور ضمن تقدیر از نمایشنامه نویس پیشکسوت محسن یلفانی مطالبی درباره‌ وضع و حال نمایشنامه‌نویسی در چهار دهه‌ی اخیر ایران و راهکارهایی برای ارتقاء آن را در خود جای داده است.

اشخاصی که مطالب آن‌ها را در این شماره از «کتاب آواژ» می‌خوانید، بدین شرح‌اند: خسرو حکیم‌رابط، فرهاد ناظرزاده کرمانی، جمشید ملک‌پور ابراهیم گلستان، رضا شیرمرز، ناصح کامگاری،علی شمس، عزت‌الله مهرآوران، محمدرضا قلی‌پور، فرشته فرشاد، مسعود موسوی، سکینه عرب‌نژاد و پیام لاریان

ویراستاری این مجموعه را نکیسا راستین به انجام رسانده و همچنین این شماره حاوی تصویرسازی هایی از سید محمد مساوات و نمایشنامه‌هایی از دینا جادِری، سیدمحمد سجادی و ندا محمدیان به عنوان منتخبین بخش استعدادهای نمایشنامه نویسی کتاب آواژ است.

*

علاقه‌مندان به تهیه و خوانش این آثار، می‌توانند برای دریافت رایگان فایل PDF «کتاب آواژ» به سایت نشر آواژ در آدرس www.avazh.ir مراجعه کرده، یا نسخه EPUB را از طریق سایت طاقچه به صورت رایگان دانلود و مطالعه بکنند. همچنین دوست‌داران نسخه فیزیکی و چاپی اثر، می‌توانند با مراجعه به سایت نشر آواژ، این کتاب را در کم‌ترین زمان ممکن تحویل بگیرند.

یک پاسخ بگذارید